Grzejniki elektryczne
Grzejniki elektryczne są alternatywą dla klasycznych systemów grzewczych. Coraz częściej stanowią podstawowy system ogrzewania w nowoczesnym i energooszczędnym budownictwie. Świetnie wpisują się w konwencję smart domów, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby były wsparciem klasycznej instalacji mieszkań w bloku.
Kiedy zdecydować się na grzejniki elektryczne?
Grzejniki elektryczne są coraz popularniejszą opcją, jeśli chodzi nowoczesne budownictwo. Materiały izolacyjne użyte przy budowie energooszczędnych domów sprawiają, że nie borykamy się z problemem dużych strat ciepła, a innowacyjne systemy sterowania pozwalają na bieżąco kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, nawet z poziomu smartfonu. Jeśli wziąć pod uwagę również możliwość optymalnego dopasowania taryfy naliczania opłat za energię do prowadzonego stylu życia, okazuje się, że grzejniki elektryczne stają się rozwiązaniem wartym rozważenia.
Jeśli mieszkamy w bloku, nawet w nowoczesnym budownictwie, możliwości ingerencji, jeśli chodzi o podstawową instalację grzewczą, są mocno ograniczone. Grzejnik elektryczny sprawdzi się jednak jako dodatkowe źródło ciepła, które możemy wykorzystać niezależnie od sezonu grzewczego. Nowoczesne modele kaloryferów o lekkiej konstrukcji pozwalają na łatwy montaż w łazience, salonie czy dziecięcym pokoju – miejscach, w których zależy nam na utrzymaniu optymalnej temperatury, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Wybór wzorów, faktur i kolorów daje wręcz nieograniczone możliwości aranżacji. Grzejnik elektryczny nie tylko zapewni pożądaną temperaturę, ale będzie niezwykłą ozdobą każdego wnętrza.
Kiedy grzejnik elektryczny jest energooszczędny?
Energooszczędność każdego grzejnika elektrycznego uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim liczą się parametry grzewcze, które określa producent. Nowoczesne modele powstały z materiałów, które gwarantują szybkie nagrzewanie paneli, efektywne oddawanie ciepła do pomieszczenia, a także utrzymanie temperatury nawet po wyłączeniu kaloryfera. Zaawansowane moduły sterujące i czujniki, w które możemy wyposażyć urządzenie, regulują jego pracę, zapobiegając zbędnym wydatkom energii, jeśli temperatura wokół się podnosi. To jednak nie wszystko.
Na pracę grzejnika, a co się z tym wiąże zużycie energii, wpływa też konstrukcja i architektura samego budynku. Duże straty ciepła spowodowane, np. dużymi przeszkleniami, nieszczelnościami czy bardzo wysokimi sufitami sprawiają, że grzejnik elektryczny będzie musiał pracować intensywniej, aby zagwarantować optymalną temperaturę. Wybierając najlepszy grzejnik do domu, warto odpowiedzieć na wszystkie z powyższych pytań i dopiero wtedy zdecydować, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.